×

Novinky

Pokémon GO

Anime Titulky

Poképedie

Web

Kategorie: Herní návody

Návod: Fire Red / Leaf Green

Vítám všechny pařmany a fanoušky pokémoních her a především první generace. V tomto návodu si společně projdeme Kanto a získáme osm odznaků od Brocka, Misty, Surge, Eriky, Sabriny, Kogy, Blaina a Giovanniho a vrhneme se na ligu Lorelai, Bruna, Agathu a Lanceho. Chytneme si i legendární Pokémony a podíváme se na Pomerančové ostrovy. Pokud nevíte jak dál, neváhejte se nakouknout do návodu.

Návod na Pokémon Leaf Green a Fire Red

PS.: Pokud nemůžete něco v návodu najít, podržte CTRL a F. Do políčka napište například: Fly, Bike Voucher...a v návodu vám to výrazí zvýrazní, ale myslím, že nebudete mít problémy.

 

Část 1. Kamenný odznak

Pokémonová cesta začíná. Startujeme v rodném městě, abychom se stali Mistrem Pokémonů. Objevíme se ve svém pokojíku. V PC máme potion, stačí k němu přijít a vzít si ho. Pak stačí jít dolů a ven z domu. Co dělat teď? Když půjdeme do laboratoře, profesor Oak tam není a bez první Pokémona nikam nemůžeme. Musíme teda na sever z města na Route 1. Zastaví vás profesor, odvede do laboratoře a máte na výber mezi Bulbasaurem, Squirtlem a Charmanderem.

PS.: Dole je u takové cedule malá holčička. Můžete jít k ní, promluvit na ní, ona uhne a můžete si přečíst cedulku. Takových celudek je po mapě víc a budou tam tipy. Když to teď neuděláte, holčička vás při opuštění města zastaví a co je napsáno na ceduli, odřiká.


Pokud chcete, aby váš Pokémon byl shiny, jsou 2 způsoby.
1. Uložit si hru u výběru Pokémon a chcete-li třeba Bulbasaura, pořád si ho brát a pokud není shiny, hru resetovat. Zda je shiny, zjistíte tak, že dáte menu, Pokémony a u vašeho startera summary.
2. Cheatem. Jak zacházet s cheaty naleznete v návodech.

PS.: Cheaty uvedené na webu jsou správné. Náš tým nezodpovídá za chyby, které vám způsobí nebo za zničení celé hry. Sami si rozmyslete, zda vám cheat za to stojí.

Náš rival si vezme Pokémona, se kterým bude ve výhodě. Pokud tomu nerozumíte, tak vám to vysvětlím. Na travního si vezme oheň, na vodu trávu a na oheň vodu. Zápas je jednoduchý, protože Pokémoni neovládají žádné speciální útoky.
Nejslabší je Bulbasaur, ale se štěstím zvítězíme. Pokud jsme si z PC vzali Potion, šetřeme si ho, protože tento zápas můžeme prohrát, nic se nestane.
Za výhru dostaneme peníze a náš Pokémon postoupí do dalšího levelu. Dál musíme jít na sever po Route 1. Můžeme si chytit Pidgeyho a Rattatu a potrénovat. Od jednoho chlápka získáme Potion, když s ním promluvíme. Dál musíme jít na sever do Viridian City.

Teď tady nemůžeme udělat skoro nic. Stadion je zavřený, cesta na sever je zavřená, nějaký stařík jí blokuje. Musíme jít do PokéMarketu. Obchodník nám dá Oak's Parcel a my se za ním musíme vrátit. 

Oak nám nedal pokédex a pokébally. To všechno nám dá v laboratoři. Ještě než odejdeme z města, napravo od nás je barák soka. Jeho sestra nám dá mapu regionu, když s ní promluvíme. Když jsme to všechno udělali, můžeme jít chytat Pokémony. Na Route 1 je Rattata a Pidgey.

Když dorazíme do Viridian City, zatím nemáme moc peněz, ale ve zdejším PokéMartu už můžeme nakupovat. Žádný úkol na nás nečeká a dědek neblokuje cestu. PokéMart prodává: Antidote (léčí otrávení) za 100, Paralyz Heal (léčí paralýzu) za 200, Poké Ball za 200 a Potion (doplňuje jednorázově HP) za 300.
Na západ od města je cesta do ligy. Tam nás teď nepustí, protože musíme projít přes 8 hlídačů a ti nás pustí, jen když máme odznak. V trávě za městem můžeme trénovat a když půjdeme dál, přijde náš sok. V trávě si můžeme chytit Mankeyho a Spearow. Se sokem zápasit nemusíme. Má startera a Pidgeyho na lv 9, porazit se dá. Doporučuji potrénovat a pochytat si Pokémony. Porazit soka a jít na sever. Ještě za plotem nalevo, jak ležel ten dědula, najdete lék.
Ještě než se vydáme na sever do Viridian Forest, dědek nám ukáže, jak chytat Pokémony. Bohužel scéna nejde přeskočit. Pak už můžeme dál.

V lese můžeme chytit Caterpie, Weedle a Pikachu. U sebe však můžeme mít jen 6 Pokémonů. Další se nám teleportují k Oakovi do počítače. Vyměnit si je můžeme v PokéCentru v prvním patře v PC. Není to těžké. Jinak musíme jít sever. Cesta není složitá. Doporučuji prohládavat vysokou trávu. Můžeme najít pokébally a léky. Pikachu je tu vzácný, ale během 10-15 minut ho jistě najdeme. V lese je sice několik trenérů, ale nemají moc silné Pokémony. Spearow, Pidgey je sundají jako nic. I když pozor na otrávení Weedlem.

Z Pewter City nás nikdo nepustí. Cesta vede na východ, ale místní týpek nás vždy zavede ke stadionu. Můžeme si vyléčit Pokémony v PokéCentru a v PokéMartu si můžeme nakoupit navíc Burn Heal (proti popálení) a Aweking (na probouzení) obojí za 250, Escape Rope za 550 a Repel (po několik kroků na nás nebudou útočit Pokémoni) za 350. Escape Rope nedoporučuji kupovat. Sám ho nepoužívám.
Nemáme na výběr, musíme na stadion za Brockem. Doporučuji potrénovat Pokémony na lv 14, to je lv nejsilnějšího Pokémona Onixe u Brocka. Mankey, Squirtle, Bulbasaur, Butterfree....s těmi můžeme snadno vyhrát. Po zápase musíme jít na východ. Asistent Oaka nám dá running shoes a dopis. Running shoes aktivujeme "B". Teď musíme k Mt. Moon.

 

Část 2. Vodní odznak

Teď, když jsme od Brocka dostali odznak a útok Rock Tomb, můžeme jít do Mt. Moon a k Misty. Brock nebyl těžký soupeř, naše cesta teprve začíná.

Na Route 3 je plno trenérů, nejsilnější má Spearow na lv 20, doporučuji potrénovat a vydat se na cestu. V trávě pod Mt. Moon si můžeme chytit oba Nidorany a Jigglypuffa. Týpek v PokéCentru před Mt. Moon nám ještě nabízí drahého Magikarpa, ale já jsem si ho koupil. Můžeme si tak snadno vytrénovat Gyaradose, ale je to jen pro trpělivé trenéry.

V Mt. Moon můžeme chytit Geoduda, Zubata, Clefairy. Nebudu vám radit, jaký Pokémon je silný. Trénujte je jako já a poznáte. Cesta není složitá. Na konci nás čeká vědec a musíme ho porazit. Pak nám dá na výběr mezi Kabutem a Omanytem. Tedy jeho zkamenělinu si oživíme na ostrově u Blaina. Z Dome fossil se naklonuje Kabuto z Helix fossil se naklonuje Omanyte. Můžeme je oživit až na Cinnabar Island.
Když vyhdeme z hory, potkáme 2 týpky, co mohou našeho Mankeyho naučit Mega Punch a Mega Kick. Pak musíme jít na východ. V trávě na nás čeká Ekans ve Fire Red. V Leaf Green Sandshrew. V Cerulean City máme hodně možností.

V PokéMarketu si můžeme koupit nové věci. Super Potion (léčí 50 HP) za 700 a předešlé. Misty je už pěkná mrcha. Ženskou, co je s ní na stadionu, porazíme snadno, ale Misty má Staryu a Starmie a i Pikachu, Bulbasaur, Buttefree, Odish ve FR nebo Bellsprout v LG mají co dělat. Doporučuji trénovat. Hodí se i Gyarados. Za to po výhře dostaneme odznak a útok Water Pulse. Hodí se dát Gyaradosovi.
Nemusíme hned jít na stadion. Na sever z města je most. Tam si můžeme chytit Odishe, Bellsprouta, jak jsem psal a Abru. Na tu doporučuji Sleep Powder Buttefree. A doporučuji chytit 2, jedna se vymění za Mr. Mima.
Nicméně než si chytneme Pokémony, zastaví nás sok. Stále je slabý. Má startera na lv 18 a to je jeho nejsilnější Pokémon. Trénujme a porazíme ho. Na mostě je ještě mnoho trenérů. Od soka dostaneme
 Voice Checker. Musíme jít pak dál zachránit Billa, který je za moste na východě ve svém domě přeměněný v Clefairy a čeká na naší pomoc. Za odměnu dostaneme lístek na loď sv. Anna. Pak se musíme vrátit do města, na východ od mostu je barák, kde stál policista. Projdeme jím a porazíme rakeťáka. Pak musíme jít na jih do Vermilion City. Od Rakeťáka dostaneme útok Dig.

 

Část 3. Hromový odznak

Po Route 5 musíme na jih malé budově. Mezi Cerulean a Vermillion City je Saffron City, ale tam je žíznivý strážný a nepustí nás. Proto musíme jít podzemní cestou. Vylezeme na Route 6, kde si můžeme chytit Meowth, který se hodí na trénink. Nachází itemy a vydělává peníze. Na cestě je několik trenérů, doporučuji trénovat a hurá do města. V PokéMartu mají navíc Ice Heal (léčí zmražení) za 250.

Ve Vermillion City se na stadion Surgeho nedostaneme, náš Pokémon neumí Cut. Ten dostaneme na lodi sv. Anna. Nebudu radit, kam jít. Loď musíme projít pěkně celou a můžeme nasbírat zkušenosti i nové itemy. Na lodi nás opět čeká sok. Nejsilnějšího má opět startera tentokrát vyvinutého na lv 20. Porazit se dá snadno. Důležitý je poctivý trénink. Na lodi musíme jít do kapitánovi kajuty a dát mu lék. Dá nám Cut a můžeme na stadion. Doporučuji Cut dát Pokémonovi, kterého nebudete mít v týmu na ligu, aby vám nezabral místo pro silnější útok. Cut a další HM už nejdou odnaučit. Dřív z lodi nesmíme odejít, až když máme Cut!

Doporučuji na stadion jít s Pokémony na lv 24. Nejsilnější Pokémon Raichu má lv 24. Pokud máte kamenného Pokémona, hodně pomůže. Surge není moc silný, ale jako u Misty Starmie, Raichu je dobrý. Nejdřív se k němu musíme dostat. Doporučuji trik. Najděte spínač, co jeden laser zruší. Uložte hru a hledejte druhý spínač a hru si vždy resetujte. Tak ho najdete nejrychleji. Surge nám pak dá Shock Wave a odznak.

Než odejdeme z města, musíme jít na východ. Je tam Diglett's cave, kde si můžeme chytit Digletta. Navíc si musíme chytit druhého Spearow a ve městě nám ho holčička vymění za Farfetch'da. Vedle baráku té holky je fanklub Pokémonů a jeden děda, když si poslechneme jeho příběh, dá nám Bike Voucher. Ten si vyměníme v Cerulean City za kolo. V jednom domu dostaneme Old Rod, když rybáři odpovíme na otázku, zda máme rádi rybaření, "YES". Můžeme si chytit Magikarpa, pokud jsme si ho před tím nekoupili. Musíme pak projít jeskyni Diglettů a jít do muzea v Pewter City. Vzpomínáte? Byl tam stromek. Ten posekejme Cut a dosteneme v domečku zkamenělinu Aerodactyla. Pak musíme jít na jih. U Diglett's cave je stromeček. Posekejme a pokračujme. Týpek nám vymění Mr. Mima za Abru. Až sebereme všechny itemy, můžeme se Diglett's cave vrátit a jít na sever z města. Nezapomeňme na asistenta profesora Oaka. Když budeme mít více jak 10 Pokémonů, dostaneme Flash a to je důležité HM pro Rock Tunnel. Pamatujete na Cerulean City a na stromeček u Route 5? Tam se musíme vydat.

Část 4. Duhový odznak

Teď se musíme vydat do Rock Tunnel. Ještě než vyrazíme na východ od Cerulean City, měli bychom mít v batohu poukázku na kolo. Zkusme jít do obchodu s koly a jedno bychom měli dostat. Pak už na východ.
Musíme porazit několik trenérů, až se dostaneme k trávě a PokéCentru. V trávě je Voltorb a v RockTunnel Machop a Onix. Ještě dodatek. Cerulean City je poslední, kde si můžeme koupit pokéball. Jakmile projdeme Rock Tunnel, už si můžeme kupovat jen greatbally. Ještě než se vydáme do Rock Tunnelu, v PokéCentru je týpek od Oaka, co nám dá Everstone, když máme minimálně 20 Pokémonů. To zarazí vývoj Pokémona. Ve hře je jen jednou. Pak už můžeme jít do Rock Tunnel.
Pokud máme Flash, někomu ho dejme, koho nemáme v týmu na ligu, už ho neodnaučíme. V Rock Tunnel vidíme jen malé kolečko kolem sebe, oblast je zakrytá. Pokud máme Flash, cesta není složitá. Doporučuji si vzít Repel. Nebudou nás otravovat Pokémoni. Cesta opravdu neni složitá a na konci vyjdeme v Lewander Town.

V Lewander Town si můžeme chytit Gastlyho a Cubona. Jenže když tam vstoupíme, nikoho si nechytíme. Potřebujeme item od Giovanniho. Ten je v Celandon City a tak musíme na západ. V PokéMartu si můžeme koupit navíc greatball a super repel za 600 a 500 a Revive za 1500 (oživne padlého Pokémona). Jinak jděme dál.

Jakmile porazíme všechny trenéry, dorazíme k bráně. Vede do Saffron City, tam nás ještě nepustí. Musíme podzemní cestičkou. Jděme do domu vedle. V Celandon City je ve FR Growlith a v LG Vulpix.
V Celandon City je toho hodně. Můžeme získat Eevee. Budovy mají i zadní vchod, není to to složité ho najít. V jedné budově na severu dostaneme čaj a můžeme do Saffron City. Dostaneme totiž čaj. Ve středu města je budova Game Corner. Doporučuji trénovat na lv 29 a vydat se tam, čekají nás Rakeťáci a Giovanni.
V Game Corner je plakát v pravém horním rohu, měl by u něj být Rakeťák. Když na něj promluvíte, odejde. Když si přečtete plakát, objeví se schody a můžete jít dál. Abychom se dostali k Giovannimu, potřebujeme klíč k ovládání výtahu. Není těžké se k němu dostat. Musíme do 3. poschodí. Nesmíme zapomenout, že východ je nahoře. Giovanni dole. Ve třetím poschodí musíme projít přes "posuvná pole" a sejít po schodech. Najdeme Rakeťáka a když ho porazíme, vypustí malý Poké Ball a tam je klíč. Doporučuji projít všechny patra a posbírat věci. K Giovannimu se dostaneme výtahem, musíme jet do 4. patra, porazit ochranku a otevřou se dveře, tam je Giovanni. Dá nám Silph Scope a můžeme jít do PokéTower pro ducha. Navíc musíme zachránit jednoho pána.

Cesta PokémonTower je snadná. Musíme zde porazit soka, ten má Pokémony kolem lv. 25-29, nevím přesně, ale pokud máme silný tým, není problém ho porazit. Pokud trénujeme Gastlyho, doporučuji bojovat s duchy a používat útoky dušího typu. V Game Corner si můžeme koupit útok Shadow Ball, naučit se ho dřív a tím se práce v Lewander Town usnadní. Jak získáme Shadow Ball, to vysvětlím v dalším odstavci, takže si můžete přeskočit na ten odstavec a pak se do Lewander Town vrátit.
Když porazíme soka, musíme dál až na vrchol věže. V jednom patře u schodů (jsou na jihu patra) je duch Marowaka. Nemá cenu po něm házet bally, nejde chytit. Musíme ho porazit. Je to samice, které zabili mláďata a jen poražením v zápase jí dopřejeme klid. V posledním patře je Mr. Fuji a Rakeťáci. Po jednom je porazíme a musíme promluvit s Fujim. Objevíme se v jeho domě a když s ním znovu promluvíme, dostaneme Poké Flute a můžeme probudit a chytit Snorlaxe. Jeden je na západě města Celandon City. Ve hře je jich víc.

Když jsme zachránili Mr. Fuji, můžeme zpět do Celandon City. Je zde největší obchodní centrum v regionu Kanto. Myslím, že Pokémony máme kolem lv 30 a víc, můžeme tak jít na stadion, protože Erika má travní Pokémony a nejzkušenější na lv 29. Myslím, že Erika je snadnější trenér po Misty a Surgem. Dostaneme od ní odznak a útok Giga Drain. Stadion je na jihu a musíme použít Cut na stromek, abychom se k němu dostali a Cut budeme používat i na stadioně. Je to na vás, komu dáte Cut, ale pokud máte Pokémona v počítači, je si ho třeba vyndat.
Kromě stadionu, jak jsem říkal, můžeme do obchodního centra. Je to obří dům a v prvním patře se nic neprodává. Ve druhém můžete koupit útoky: TM 05 - Roar za 1000, TM 15 - Hyper Beam za 7500, TM 28 - Dig 2000, TM 31 - Brick Break za 3000, TM 43 - Sercret Power za 3000 a TM 45 - Attract za 3000.
Ve druhém patře u spodního obchodníka: Great Ball za 600, Super Potion za 700, Revive za 1500, Antidote za 100, Paralyz Heal za 200, Awakening za 250, Ice Heal a Burn Heal za 250 a Super Repel za 500.
Ve třetím poschodí vás naučí útok Counter. A ve čtvrtém prodávají: Poké Doll za 1000 (tu si kupte, než půjdete za Sabrinou), Retro Mail za 50, Fire Stone, Thunder Stone, Water Stone a Leaf Stone každý za 2100.
V pátém poschodí koupíte u vrchního pultu: vše za 9800 a teda HP Up, Protein, Iron, Calcium, Zinc a Carbos. U spodního týpka prodávají: X Attack za 500, X Defend za 550, X Speed za 350, X Special za 350, X Accuracy za 950, Guard Spec. za 700 a za 650 Dire Hit. Na střeše jsou pak automaty.


Jak jsem říkal, ve městě je speciální herna. Když jsme objevily tajnou skrýš týmu Rocket, teď můžeme se jít bavit. Abysme si mohli kupovat útoky a Pokémony, potřebujeme speciální mince. Abysme mohli získat speciální mince, potřebujeme Coin Case, tu nám dají v restauraci v domu pod hernou. Jeden týpek, co sedí v levém horním rohu.
Mince se dají kupovat i za reálné peníze. Můžeme tak koupit Sycthera nebo Dratiniho, Shadow Ball nebo Ice Beam. Pokud jsme vše udělali, můžeme se vidat do Saffron City. Ještě před tím si můžeme chytit Snorlaxe na západě Celandon City a když přesekneme strom, můžeme si chytit Dodua, přejít bránu a je tam domek, tam dostaneme Fly. Toto HM nám hodně pomůže, můžeme si zaletět k PokéCentru, kde jsme už byli.

Část 5. Zlatý odznak

V Saffron City je toho víc. Silph Co a 2 stadiony. Na jednom dostaneme bojového Pokémona a na druhém odznak. Stadion Sabriny je uzavřený. Nepustí nás tam týpek od Team Rocket. Musíme do Silph Co. Zde nás čeká Giovanni, sok. Než se dostaneme za Giovannim, musíme porazit soka a než porazíme soka, musíme najít item, co nám otevře dveře. Card Key. Jdeme na to.
Card Key je v pátém patře. Musíme doleva až za vědce. Od vědce dolů k Rakeťákovi a portu. Stoupněme na port a přesune nás to do 9. patra. Musíme se vrátit zpět. Takže uděláme pár kroků a vrátíme se na port. Ten nás vrátí do 5. patra. Pokračujme dál do prava a najdeme item.
Jak se dostat k sokovi? Za sokem musíme do 3. patra. Od schodů do leva, od výtahu rovně dolů podél Rakeťáka a první odbočka vlevo. Vejděme do místnosti a tam je port. Ten nás přenese k sokovi. Nejsinější Pokémon je starter na lv 40. Týpek s ním v místnosti nám dá Laprase, musíme s ním promluvit. Stejný port nás vrátí zpět. Další vede k Giovannimu do patra a k záchraně majitele Silph Co. Giovanni má nejsilnějšího Pokémona na lv 41. Není těžké ho porazit. Stačí mít silný a trénovaný tým.
Doporučuji si projít každé patro a každé zákoutí Silph Co a porazit každého trenéra. Můžeme najít nové itemy a nasbírat zkušenosti. Není to těžké.

Když jsme vyřešili Silph Co a dostali Master Ball (šetřete si ho, chytí každého Pokémona na 1. pokus) můžeme si jít pro bojového Pokémona. V Dojo mají bojové Pokémony, nejsilnější na lv 39. Nejsilnější je asi Hitmonchan, ale dá se v pohodě vyhrát. Za výhru si můžeme vybrat Hitmonleeho nebo Hitmonchana.

Pokud máme bojového Pokémona, můžeme jít na Sabrinu a pro odznak. Má psychické Pokémony. Nic složitého. Sabrina má nejsilnějšího Alakazama na lv 43. Doporučuji trénovat. Na ligu se pak špatně dohání. A jak Sabrinu na stadionu najít?
Na stadionu je systém portů jako v Silph Co. Po vstupu na stadion máme jen jednu možnost. Doporučuji si nechat Sabrinu na konec a projít si postupně všechny ostatní trenéry, pak se vrátit na začátek a jít k Sabrině. Já se k Sabrině nedostal bez pomoci, ale k ostatní trenérům ano. Tak tedy napíšu návod, jak k Sabrině. Po vstupu tedy jdete na port. Pak pokračujete na levý dolní, u holky na pravý dolní a pak zase na levý dolní. Jste u kluka. Další levý dolní port vás přenese k Sabrině. Zpět se snad už dostanete. Pokud máme odznak, můžeme se konečně vydat ke Kogovi.

Část 6. Růžový odznak

Nyní je před námi 6. odznak, Surf, Strenght a Safari. Když já jsem odcházel z Celandon City a měl 5 odznaků, měl jsem Pokémony na lv. 43. Doporučuji trénovat, protože v lize se s nízkými lv nechytáte. No nic.
Doporučuji se vydat ke Kogovi do Fuchsia City západním směrem z Celandon City. Pojedete na kole. Je to kratší a snadnější cesta. Druhá cesta vede z Lewander Town. Protíná se s Vermillion City, i tam nám zůstali nějací trenéři, na ty bude čas.

Koga má jedové Pokémony a nejsilnější je Weezing na lv 43. Při správné strategii to může být exhibiční zápas. Stadion má neviditelné zdi, ale snažme se směřovat k ostatním trenérům a Kogu najdeme snadno. Když ho porazíme, získáme odznak, Toxic a můžeme užívat Surf. Jak ho získat? V Safari ho dostaneme od jednoho týpka. Také musíme najít Gold Teeth a děda s domem vedle PokéCentra nám dá Strenght.. V domě má veklý balvan a ten s ním pak můžeme odvalit. Ve městě ještě můžeme dostat Good Rod. Je tam rybář a opět mu musíme odpovědět Yes. Super Rod se dá získat na cestě z Lewander Town do Fuschia City.

Část speciál: Safari

Safari ve FR a LG má 4 části. Doporučuji si nejdřív najít Surf a Gold Teeth, pak se soustředit na chytání Pokémonů. Surf a Gold Teeth najdeme v jedné části blízko sebe, to je velká výhoda a musíme tedy na konec Safari. Není to až tolik složité, ale cestu vám popíšu. Koneckonců může být náročnější pro někoho, kdo vidí Safari poprvé.

Po vstupu musíme ihned doprava, jiná možnost není. Pokračujme dál a dál a narazíme na schody. Vylezme po nich a vydejme se do leva a sejděme po dalších schodech. Pokračujme rovně nahoru na další schody. Z kopce vylezeme napravo, obejdeme ho a pokračujeme dál. Domku si nevšímejte zatím. Teď musíme zase na schody, vidíte 2. Musíme najít schody v trávě, jsou o kousíček dál. Sejdeme z kopečku a musíme se otočit a jít nahoru. Opět obejdeme stromy a dům a pokračujeme na západ. Domku si nevšímáme. No a teď už jsme v poslední části. Gold Teeth je v malém Poké Ballu a Surf dostaneme v domě nalevo.

Teď si můžeme vyměnit Strenght a užívat Surf, jak jsem psal. Nebudu vám radit, jak si v Safari chytit všechny Pokémony. Poradím vám jen Pokémony, kteří jsou vzácní a dřív se nedali chytit. Pokud jste si nechytli Nidorani nebo Parase, je to vaše volba.
Vzácní jsou ve FR Scyther, v LG Pinsir. Jinak Chansey, Tauros a Kangaskhan. Jsou tu i vodní Pokémoni jako Goldeen, Psyduck ve FR, Poliwag, v LG je Slowpoke. Dokonce můžeme chytit Dratiniho nebo Dragonaira. Ale já si Dratiniho koupil v Celandon City.
Nejdřív vodní Pokémoni teda. Surfováním můžeme snadno získat ve FR Psyducka a v LG Slowpoka. Chytněme si Psyducka 2x, protože Golducka nám týpek v bráně do Fuschia City vymění za Lickytunga. Máme Good Rod. Na ten chytíme Goldeen a Poliwaga. Na Super Rod můžeme chytit ještě rovnou Seakinga, Dratiniho, Slowpoka či Psyducka dle verze a i Dragonaira. Vodní Pokémoni jsou v celé Safari stejné. Je to jedno, v jaké části chytáme. A teď na ty ostatní.
Hned po vstupu v trávě můžeme chytit Scythera nebo Pinsira dle verze a Chansey. Chansey je zde vzácná, 1%, ale je to různé. Kolikrát se Scyther neobjeví celou věčnost a skáče Chansey. Nicméně Pinsir a Scyther jsou v první části častěji.
V druhé části je zase příliš vzácný Scyther a častěji můžeme najít Kangaskhana. Je to ta část, kdy jsme poprvé narazili na schody a kopeček.
Třetí část je ta velká, kde jsme viděli 3 cesty směřující na jih a za Surf a Gold Teeth jsme se vydali tou nejzápadnější. Šli jsme na schody v trávě. Zde je nejvzácnější Tauros, lépe bychom tu měli narazit na Chansey.
V poslední části, kde jsme našli Surf, je nejvzácnější Kagaskhan a zaměřit se tu můžeme na Taurose.
Ještě vám trochu poradím. Když už máme Surf, můžeme si zkracovat cestu. Do zóny 1 se dostaneme hned po vstupu. Do druhé tedy cestou napravo. Do třetí tak, že hned po vstupu dáme surf a vstup do třetí části je nad lagunou. Do čtvrté tak, že si zkrátíme cestu pomocí Surf, přes trávu vyběhneme schody, slezeme kopeček a zase pokračujeme nahoru, pak se otočíme...no jako v poslední části cesty za Surf.
Vím, že se to může zdát složité, ale skutečně Safari ve FR a LG je malá a není složité se v něm orientovat. Je zbytečné hledat videa na youtube apod.

Část 7. Sopkový odznak

Máme 6 odznaků, Surf, Strenght. Teď hurá na Blaina. Nejsilnějšího Pokémona má na lv 47 a cesta za ním vede na jih z Fuschia City, ale nejdřív doporučuji projít cestu na východ z Fuchsia City do Lewander Town. Pokud jsme si nechytli Snorlaxe u Celandon City, budeme mít druhou šanci, získáme Super Rod a potrénujeme. Navíc si teď můžeme jít chytit Magnemita a Zadpose. Takže vše popořadě. Nejdřív se projdeme do Lewander Town. Když celou cestu projdeme, můžeme se vydat na Zapdose. Nezapomeňte na Vermillion City a trenéry na východě města. Jak na Zapdose?

Musíme použít Fly a letět k Rock Tunnel. Zapdos sídlí v Power Plant. K té se dostaneme pomocí Surf. Pamatujete, kde byl Voltorb? V trávět za PokéCentrem? Je tam voda. Použijme Surf a pokračujme k Power Plant. Nebudu zde popisovat, jak Zapdose najít. Najít Zapdose není složité. Problém je ho chytit. Doporučuji Power Plant celou projít. Můžeme tam najít TM Thunder apod. Ve FR si můžete ještě chytit Electabuzze. Pozor, některé malé Poké Bally jsou Electrodi.

Teď už zbývá projít cestu k Blainovi na Cinnabar Island. Jedna cesta vede z Pallet Town a další z Fuchsia City. Za Pallet Town, než se vydáme na moře, si můžeme chytit Tangelu. Doporučuji nejdřív plout z Pallet Town, protože pak si můžeme chytit Articuna.

Hádám, že projít z Pallet Town bylo snadné. Když jsme se vydali z ostrova dál, dorazili jsem na ostrov Articuna. Návod, jak ho najít, raději napíšu, Articuno je složitější. Bohužel ze vchodu, který vede od Blainova ostrova, se k němu nedostaneme. Musíme do Fuchsia City. Když jsme už v jeskyni, najdeme Articuna snadno.
Nesmíme si zapomenout Pokémona se Strenght. Hned po vstupu se dáme do prava a nahoru, nalezneme kámen a dotlačíme do ďoury. Pak se vrátíme a jdeme dál po schodech. Ignorujme žebřík a jdeme dál k dalším kamenům. Kámen, který vidíme, dotlačíme do ďoury a skočíme za ním. Spadneme do patra a vidíme kámen, tlačíme ho do další ďoury. Vylezem zpět u nejbližšího žebříčku a vrátíme se k tomu prvnímu, který jsme před tím ignorovali. Dáme se dál po žebříku, v dalším patře sejdeme schody a dáme se doprava. Sebereme Revive a dáme se nahoru. Ignorujeme žebřík a jdeme zatlačit balvan. Když zatlačíme balvan, vrátíme se k žebříku a jdeme dál. Dáme se doprava po schodech dolů a pokračujeme doleva na další žebřík. V dalším patře musíme opět posouvat kameny, ale tentorkát potřebujeme přemýšlet. Do obou děr hodíme 2 balvany a do pravé skočíme. Dál nahoru a jsme u Articuna. Ven se dostaneme pomocí žebříků, co směřují nahoru. Vylezeme otvorem, který směřuje k ostrovu a Blainovi. Takže nyní holá pro odznak.

Na stadion se nedostaneme. Musíme získat klíč a ten je v Pokémon Mansion. Dům kousek dál od stadionu. Jak najdeme klíč a odemkneme stadion?
Až vstoupíme do polorozpadlého domu, jdme rovně po koberci, než uvidíme schody vedoucí nahoru. Vylezeme po nich a ocitneme se v 2. patře budovy. Zkontrolujeme sošku, očka nesmí svítit. Pokud ano, musíme je zhasnout. Pak se vydejme se do levého horního rohu a po schodech dál. Tentokrát sošce musí svítit oči. Jdeme dolů a narazíme na vědce. Porazme a skočíme do širší jámy. Porazíme vědce a jdeme po schodech dolů. Zde v suterénu už je klíč.  Musíme doleva do místnosti s vědcem a sošce nesmí svítit oči. Pak se dáme doprava nahoru k další sošce, ta musí svítit a dáme se doleva a najdeme klíč. Pak se vrátíme tak, že sošce za vědcem zhasneme oči a té první rozsvítíme. Dáme se schody nahoru, obejdeme zeď a můžeme na stadion. Než ještě jdeme na stadion, musíme se ujistit, že máme v týmu Pokémona s Cut či Streght a Pokémona, co si může vzít Rock Smash. Po boji k nám přijde Bill a vezme nás na ostrovy, kde tyto útoky budeme potřebovat a chvíli nefunguje PC pro převod Pokémonů.

Stadion je rozdělen do několika sekcí s trenéry a když jim odpovíte správně na otázku, nemusíte bojovat a otevřou vám dveře. Já bojoval a neodpovídal. Správné řešení vím, ale nedám. Bojujte. Blain má nejsilnějšího Pokémona na lv 47, ale pokud chceme uspět v lize, zde musíme mít Pokémony přes 50. Až přijde Bill, ovpovězme mu YES a pojedeme s ním na pár ostrovů. Můžeme tak potrénovat. Můžete dát NO, pojede na ostrov jindy, ale já dal YES.

Mystery Island

Musíme sehnat nějaké součástky na ten velký stroj, ke kterému nás Bill přivedl. Takže nasedneme na Pokémona a hurá na další část ostrova. Ostrovy jsou celkem 3, ale není to nic těžkého. Od Billa ještě dostaneme Item, ten mu pak vrátíme.

Musíme si získat Rock Smash na ty malé kameny, co nás často blokují. Musíme stále na sever k jeskyni, vstoupit a od dědy v modrém ho dostaneme. Stačí s ním promluvit. Kam dál? Jdeme si pro Moltrese.
Když vyjdeme z jeskyně, za tou pošahanou běhající holkou se dá surfovat na sever. Jsme u hor a můžeme si chytit třetího ptáka do legendární trojice.
Vyjdeme schody a nalevo odstrčíme 2 velké kameny a dáme se na sever ke schodům do dalšího patra. Zničíme rozbité kameny. Musíme se dát po levých schodech. Pravé a prostřední vedou do slepých ulic. V dalším patře se musíme dát na západ k další jeskyni a pokračujeme dál za Moltresem.
Nejdřív musíme jít rovně a jsme v další části. Pak jdeme po cestě a po schodech a jsme ve třetí části. Opět jdeme po cestě dál. Pak se dáme nalevo a vyjdeme schody. Je tu rébus s kameny, ten je třeba vyřešit a dojdeme k dalším schodům a jsme u Moltrese.

To je z prvního ostrova vše. Musíme na druhý. Běžte do takového domu, co vypadá jako herna. Přijdou tam pankáči a zjistíte, že musíte zachránit nečí dcerku na 3. ostrovu. Vyjdete se tedy na ostrov 3. Porazíte pankáče a cesta je realitivně jednoduchá. Není, kde zabloudit. Jen doporučuji Repel. Holčička je bluboko v lese, porazíte Hypna a jste u ní doma. Promluvte si s jejím otcem a vraťte se za Billem. Ten nás odveze zase na Cinnabar Islan a můžeme pokračovat pro osmý odznak a do ligy.

Část 8. Zemní odznak - Victory Road

Když se s námi Bill vrátil, můžeme si pomocí FLY zaletět do Viridan City pro poslední odznak. Myslím, že jakékoliv problémy jsou tu nemístné. Jde jen o trénink na elitní čtyřku. Giovanni má nejsiněljího Rhyhorna na lv 50. Myslím, že je chyba mít v této části hry Pokémona pod lv 50 v týmu.
Když porazíme Giovanniho, můžeme jít do ligy. Sok těžký není. Má vyrovnaný tým a v pohodě se dá porazit. Když porazíme soka, můžeme si projít Victory Road. Zde napíšu návod, jak projít závěrečnou jeskyni.

Hned po vstupu uvidíme kámen. Musíme mít Strenght a zatlačit ho k vypínači napravo. Dál musíme jít po schodech, porazíme trenéra a napravo si můžeme dojít k TM 02 a Rare Candy. Po levé straně pokračujeme dál. Narazíme na trenéra a žebřík, porazíme a jdeme dál. Uvidíme další kameny. Ten horní nechme být. K dalším jděme z jihu. Pokud nějaký kámen špatně zatlačíme, vrátíme se žebříkem a resetuje se. Dále jdeme po schodech. Porazíme karatistu a za ním blonďáka. I dál je několik trenérů. Dole najdeme TM37. Musíme se držet více na východ a jít po žebříku směrujícím nahoru. Severně je kámen. Nesmíme ho tlačit zcela ke zdi, necháme si rezervu a pak ho tlačíme na západ. Pak se vrátíme k žebříku, odkud jsem přišli. Jdeme po schodech a na západ. Uvidíme u sebe 2 trenéry, porazíme. Dál musíme na východ, až uvidíme kámen s dírou poblíž, zatlačíme a skočíme. Kámen pak tlačíme dál na západ a vrátíme se k blonďákovi a jdeme po žebříku dál. Bude zápas 2 v 2, slezeme po žebříku a jdeme dál na východ a už je to jednoduché.

V lize vás čekají Pokémoni na lv 52-60. Je dobré mít tým v tomto rozmezí. Je třeba mít Pokémony kolem lv 55 a vyvážený tým. Nemá cenu mít v týmu 2 psychické nebo 2 ohnivé. 
Lorelei má vodní a ledové Pokémony. Zde pomůžou silné elektrické a travní útoky. Ale něco opravdu silného. Thunder. Solar Beam se nabíjí, ten ne. Ohniví Pokémoni moc nepomohou, Lorelei používá Surf. Jedině Jynx se dá porazit ohnivým typem. Na psychického Slowbro se hodí duch. Lorelai je dle mého názoru jedna z nejlepších.
Bruno je slabý. Má kamenné a bojové Pokémony, které sundáte například Surf nebo Psychic nebo nějakým hodně silným létajícím útokem,
Agatha je také velmi slabá. Silný duch a psychický Pokémon může tento zápas proměnit v exhibici. Problém nastává u Lanceho.
Lance je silný. Gyaradose sundáte travními a elektrickými útoky, ale Aerodactyl je mocný soupeř. Neposílejte na něj dračí typ. Dobrý je docela Gyarados. Gengar nebo Alakazam jsou na něj slabí. Zabírají na něj vodní útoky, ale hodně vydrží. Dragoneirové Lanceho jsou slabý a silný psychický Pokémon je snadno porazí. Problém je Dragonite, ale silný ledový útok ho zastaví.
Celý problém je v tom, že si Pokémony nesmíte léčit u sestry Joy. Jak jednou vstoupíte k Lorelei, musíte porazit 5 trenérů za sebou. Můžete sice v přestávce použít revive a potiony, ale i tak je to hloupě řešené. Sok není problém. Má jen o něco vyšší levely než při posledním setkání. Pokud všechny porazíte, jste mistři Pokémonů. Doporučuji ukládat a resetovat, Když prohrajete, přicházíte o peníze.

Pokračujeme

Ani zde není konec. Na ligu můžete chodit pořád a bojovat s ní. Můžete tak dobře trénovat, ale cíl hry je teď jinde. Musíme za profesorem Oakem a ten nám dá NationalDex. Mělo by stačit 60 Pokémonů.  Když tolik Pokémonů máte, dostanete NationalDex a můžete pokračovat na dalších ostrovech.
Pochopitelně můžete mít cíl chytit všech 150 Pokémonů a vytrénovat na lv 100, ale důležité teď je dostat NationalDex.

Pokud máme 60 Pokémonů, dostali jsme NationalDex. Teď musíme na první ostrov, jak jsme byli s Billem. Dostaneme se tam z Vermillion City, jak odplovala sv. Anna. Musíme na Mt. Ember. Pamatujete, jak tam byli 2 Rakeťáci? Teď je za nimi otvor. Musíme je porazit a jíd dál.
POZOR: Musíte porazit ligu, soka a mít 60 Pokémonů. Pokud jich máte víc, po závěrečných titulkách vám dá Oak NationalDex. Může se stát, že na Mt. Ember Rakeťáci budou, ale nebudou chtít zápasit, nebude za nimi otvor. Prostě to zkoušejte. Mluvte různě s Oakem, zkuste resetovat hru, mluvte s doktorem v PokéCentru u přístroje na prvním ostrově. Nepotřebujete žádný cheat, aby se 4-7 ostrov otevřel.

Jakmile se to povede, běžme tedy do jeskyně a najděme kámen Ruby. Musíme různě posouvat kameny pomocí Strenght, ale je to snadné. Pak jděme do PokéCentra a doktor nám dá Rainbow Ticket a můžeme na 4-7 ostrov. Ale trpělivost a pokud to hned nepujde, zachovejte klid.

A co tedy na ostrově č. 4? Na ostrově číslo 4 nalezneme TM-07 a díky němu budeme moct plavat po vodopádech. Nalezneme ho v ledové jeskyni. Na západě města si zasurfujeme a je tam tlustý týpek přes vstupem. To je ono. Jeskyně má ledová pole, kam můžeme stoupońout jen jedou. Opatrně musíme projít k zadnímu ledovému poli a propadnout. Po dalším žebříku pak jdeme nahoru. Opět jdeme až k zadnímu ledovému poli. Propadneme se na ledovou plochu. Musíme doklouzat dolů. Žebřík nahoru nás dostane k HMku. A jak se dostaneme k itemu u ledové plochy? Vraťme se na začátek. Musíme zase na to zadní pole a propadnout se jím, vylézt po žebříku, ale tentokrát spadnout u té přední kachličky. Vše má svůj význam a i to, že máme HM, co nás přenese přes vodopád. Postavme se před vodopád v jeskyni a nařiďme Pokémonovi, aby HM použil. Dostaneme se k Rakeťákům, pomůže i Lorelei. To už je z 4. ostrova vše a můžeme na 5.

Než se vydáme na 5. ostrov, bude lepší jet na 6. Na 5. ostrovu jsou Rakeťáci, ale do jejich skrýše se nedostaneme. Ovšem když budeme surfovat na sever z ostrova, dostaneme se k pláži a domečku.
Na východ o něj je jeskyně a ta je kouzelná. Když do ní vstoupíte, vidíte trenéra kamenných Pokémonů. To je taková brána, místo, od kterého se odpichujete. Vidíte tam 4 možnosti, směry, jakými si můžete vydat. Nahoru, doprava, doleva a nebo dolů. Můžete narazit na 2 trenérky a 2 itemy. Hlavní trenerka je: doprava, nahoru, dolu, dolu, doprava, doleva, dolu, doprava, nahoru. Jeden item je: doprava, dolů. Další trenérka je: doprava, nahoru, dolů. Poslední item je: doprava, nahoru, dolů, dolů, doprava, doprava.
Když porazíme hlavní trenérku, dostaneme se k ní domů a ona nám bude zadávat Pokémony, které jí máme ukázat a bude za to dávat odměny.

Ale jak jsem říkal. Do skrýše Rakeťáků se nedostaneme. Musíme na ostrov č. 6. Na tomto ostrově musíme najít jeskyni. Je to jednoduché. Návod psát nemusím. Je třeba najít železné dveře a ty otevřete pomocí Cut. Cílem je zde získat druhý drahokam. Sapphire. Když vstoupíme do jeskyně, dostaneme do zvláštního patra. Nejdřív musíme jít nahoru, pak doleva, doprava a nakonec dolů. Drahokam nám vyfoukne vědec od Rakeťáků. Musíme na 5. ostrov a do jejich skrýše, kam jsme před tím nemohli.

Pamatujete si na Celandon City a hernu, kde měli skrýš Rakeťáci? V posouvacích kachličkách se vyžívají a i v této skrýši jich využívají. Je to sice složitější a musíme přemýšlet, ale dá se to zvládnout. Čeká vás několik soubojů četně souboje s hlavním vědcem, ten po prohře dá Sapphire a pak ho můžeme konečně vrátit doktotoriv na prvím ostrově a přístroj je tak kompletní.

Teď už nám zůstal jen 7. ostrov a to už je jen odpočinek a trénink. Když se vydáme na jih, dostaneme se k rozvalinám s Unowny a můžeme je pochytat. Abychom je mohli chytat, potřebujeme složit takový rébus. Až porazíme 2 v 2 takové lidičky s fialovým účesem, u nich je vchod do jeskyně. Tam je taková minihra, zasouvání kamenů. Zkuste si to. Poradím trochu. Vrchní prostřední kámen jde jako první do kolečka nad ním a ty kameny napravo a nalevo se posunou doprostřed a a pak do horních koleček napravo a nalevo. Snad to chápete. Pokud ne, tak si poradíte. Pak můžeme na jih do rozvalin chytat Unowny. Je jich 28.
Pak můžeme ještě na sever města. Je tam PokéTower a můžeme trénovat, protože teď už nás čeká pouze liga a podruhé, mnohem silnější.

Konec - Elitní čtyřka podruhé

Tvůrci FR a LG si připravili ještě 8. a 9. ostrov s Lugii, Ho-Oh a Deoxysem. Cheaty na webu jsou, pokud si je chcete chytit, prostředky na to jsou. Je to vaše věc. Tyto Pokémony si jinak nechytíte, než bez cheatů a zasáhů do hry. Já legendy v boji nevyužívám a pro to, abych se s nimi chytal a pak mi seděly v PC, to nepotřebuji. Cíl hry je získat NationalDex. Tak se na to dívám já.
Teď už zbývá jen jedno. Naposled se vrhnout na Elitní čtyřku, Ta má Pokémony na lv 64-72. Sok pak na lv 75.

Lorelei se proti vám postaví s týmem: Dewgong - 64, Cloyster - 63, Pillowswine - 63, Jynx - 66 a Lapras - 66.

Bruno má: Steelixe na lv 65 a 66, Hitmonchana a Hitmonleeho na lv 65 a Machampa na lv 68. Stále mi připadá jako nejsnadnější soupeř. Nezapomeňte, že Steelix není jako Onix. Účinkuje na něj oheň, ne voda.

Agatha nastoupí s Gengarem, na lv 66 a 70, Crobatem na lv 66, Mindreeavousem na lv 65 a Arbokem na lv 68.

Lance pak má Gyaradose na lv 68, Kingdru na 66, Dragonita na 66 a 72 a Aerodactila na 70.

Šampión Blue má: Heracrosse 72, Alakazama 73, Tyranitara 72, Gyaradose 73, Exeggutora 73 a Charizarda 75, pokud jste si vzali Bulbasaura od Oaka. Pokud jste si vzali Charmandera, má Blastoise a Arcanina místo Charizarda a Gyaradose, pokud jste si vzali Squirtla, má Venosaura, Arcanina a Gyaradose. Tyranitara, Heracrosse a Alakazama nemění.

Přeji hodně štěstí a trénujte.

Poděkování

Děkuji všem za pozornost, snad vám tento návod pomůže. Sice není dokonalý, nenajdete v něm úplně vše, nevodí vás pokaždé za ruku, ale je správně. Hra se pod ním dá dohrát. Z části jsem ho upravoval z paměti, z části jsem hrál, hledal na youtube atd., protože hodně návodů na jiných poké-webech je špatně, nebo jsou neúplné.

Pokud najdete nějaké nesrovnalosti, budete mít připomínky a jiné nápady, pište. Nikdo vám za váš názor hlavu neutrhne. Doufám, že vám návod pomůže a přeji hodně štěstí.

  


Vydáno: 23.1.2014 22:45 | 
Přečteno: 51585x | 
Autor: Ryuuhei

Komentáře rss

Přidat komentář >

icon , Konec hry odpovědět
avatar
Zdravím, poté , co doběhnou titulky, tak se hra zapne od zacatku.. chtěl bych jít chytnout toho Mewtoa, ale nevím jak.. nějaké rady ?
icon , evoluce odpovědět
avatar
ja to driv delaval tak, ze jsem si proste hru spustil 2x, poprve nahral normalne svoji pozici, na druhem emulatoru si ji zahral od znova, udelal prvni veci, jak kdybys ji hral uplne poprve, nez clovek dojde do prvniho pokemoniho strediska a tam si to jen mezi sebou poslal.. delali jsme to tak ve starych verzich, kdy byl TGB emmulator, nevim jestli to bude fungovat ted na tech novych, ale dneska rozehravam novou hru, tak vam po vyzkouseni dam vedet. bez Gengara hru proste nedohraju 5
, Evoluce výměnou odpovědět
avatar
Stačí si stáhnou VBA-Link zasíťovat 2 pc (ať už kabelama nebo virtuální sítí) a oba si zajděte do poke centra po schodech nahoru :)

Můj porblém je že nevím co musím udělat pro to abych mohl v pokemonech pokračovat do nekonečna při poražení elite 4 mě to kopne úplně od začátku :/
, - odpovědět
avatar
Ahoj.
Mám dotaz ohledně hry Pokémon Fire Red.
Zbývá mi už jen porazit elitní čtyřku po druhé, ale stejně bych si moc přál aby se Pokémoni: Kadabra, Machoke, Hunter a Graveler vyvinuli na vyšší stupeň, ale prý se to dá jen pomocí výměny s jiným reálným trenérem.
Tady nastává můj problém, jelikož tuto hru hraji na PC a ne na GameBoy,tak nevím zdali je možné i přes tento malý problém uskutečnit výměnu Pokémonů.
Tuto hru mám i rozehranou i na tabletu s OS Android.
Myslíte, že je možné učinit výměnu mezi těmito dvěma zařízeními??
Vaše odpovědi a návody bych moc přivítal ba svém soukromém E-mailu.
ego0009@seznam.cz
odpověděl(a)
avatar
Já to dělám aktuálně tak, že si je nacheatuju a vytrenuju znova.
odpověděl(a)
avatar
Zkus prozkoumat svuj gameboy, měl bys tam mít kolonku cheats.
http://www.supercheats.com/gameboyadvance/pokemon-leafgreen/12828/meet-any-pokemon-you-want/
A tady pomocí těhle kodu mužeš nastavit jaký pokemon na tebe bude číhat v trávě. Pak stačí jen si vybrat, chytit a nějak dolevlovat.