Psalo se 18. července 1998 a do kin v Japonsku vstoupil první celovečerní film na motivy her a anime Pokémon. My v česku jsme si museli na tento film ještě několik let počkat a to do roku 2001. Ovšem v té době seriál určený pro děti přišel ve filmu se zápletkou, která byla překvapivě vyspělá.
Příběh Mewtwo
Příběh se točí kolem Mewtwo a jeho touhy dokázat, že kopie je lepší než originál. Jeho cestu však podněcují jeho „stvořitelé“, kteří mu řekli, že je silnější než jeho předloha. Mewtwo se proto rozhodne vydat na cestu, na jejímž konci ukáže světu Pokémonů a lidí svojí skutečnou sílu. Celý koncept nenávisti u Mewtwo k lidem a k Mew je zcela pochopitelný. Celý život mu tvrdili, že je neporazitelný, ovšem jak může poznat svojí pravou sílu, když Mew je podle všeho už jen mýtus? Mewtwo se proto rozhodl si vytvořit svoje sídlo, kam pozve všechny silné trenéry, aby jim ukázal, že na vrcholu evoluce stanul nový vládce.
Originál vs. kopie
Celá myšlenka porovnávání originálu a kopií je zde postavená na tom, že čím silnější uděláte kopii, tím slabší musí být originál. Ovšem je tomu skutečně tak? Klon bude mít vždy stejný genetický kód jako originální Pokémon. Ano můžete zesílit u něj určité atributy jako je vytrvalost, rychlost, síla. Ale to všechno se dá udělat i u normálního Pokémona, když s ním budete trénovat. Kdybyste totiž dali jednomu trenérovi originál a druhému klon a dali jim půl roku na vytrénování, tak by už nezáleželo na tom, kdo je kdo, ale na schopnosti se učit. Ovšem Mewtwo si potřeboval vyřídit účty hned. Takže schopnosti klonů zesílil tak, jak to on znal. Proto může kopie, tedy klon, překonat originál? Ano může, ovšem jde o tu cestu k zesílení.
Dolly
Přesuneme se časem zpátky do roku 1997. 23. února roku 1997 byla světu ukázána první geneticky vytvořená forma života. Byla to ovce Dolly. Ta se narodila v roce 1996 a jednalo se o první úspěšný pokus na klonování savce. Ve vědecké obci se hned začalo spekulovat, jestli je Dolly plnohodnotný živý organismus. Opravdu vznikl život ve zkumavce? Živý tvor by měl mít schopnost se rozmnožova a toho Dolly byla schopná. Za svůj život porodila šest zdravých jehňat. Dolly trpěla ve stáří artritidou a 14. února 2003 byla utracená kvůli infekci na plicích. Vzhledem k tomu, že se na prvním Pokémoním filmu muselo začít pracovat už v roce 1997 není pochyb, že si tvůrci vzali inspiraci právě z Dolly.
Jurský park
Dovolte mi na závěr ještě jednu cestu časem a to do roku 1993. V té době vstoupil do kin film, který odstartoval u široké veřejnosti zájem o genetické inženýrství. Po premiéře Jurského Parku se lidé začali zajímat o to, jestli je opravdu něco takového možné. Kdyby se dalo klonovat, co by to znamenalo? Mohly by se vrátit vyhynulé druhy anebo by se mohlo zamezit vyhynutí dalších. Ovšem tenkrát vystala i jiná otázka. Tím, že člověk by byl schopen stvořit život, by se dostal na úroveň boha. A pokud my lidé jako jeho dílo jsme schopní se proti němu postavit, co když to jednou udělají i naše výtvory? Po roce 2000 se ale zájem o genetické inženýrství dostal do pozadí a jeho místo v popředí zaujala nanotechnologie. Lidé už neměli zájem o kopie. Toužili po vylepšení toho co už je.
Slovo závěrem
Původně měl být článek o klonech z prvního Pokémoního filmu, ale vypadá to, že jsem trochu při psaní sešel z cesty. Víte, kdyby v roce 1993 nevyšel Jurský park a lidé by se nezačali zajímat o genetické inženýrství, tak by se v roce 1996 nenarodila Dolly. A my bychom v roce 1998 pravděpodobně nikdy nedostali příběh Mewtwo. Proto se vás zeptám na konci ještě jednou. Může být kopie lepší než originál? Nebo bychom se měli ptát sami sebe. Není život prostě jen život? A pokud živý tvor dýchá, jí, přemýšlí, nemělo by být jedno, jak se na svět dostal? Ať už je to dinosaurus, ovce nebo Pokémon.
Děkuji všem, co se dostali až na konec.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.