×

Novinky

Pokémon GO

Anime Titulky

Poképedie

Web

Kategorie: Novinky, Zajímavosti

Historie a vznik hry Pokémon

Historie a vznik hry Pokémon

Pojďme se v rychlosti ohlédnout za historií hry Pokémon!

Titulní obrázek článku

Pokud jste vyrůstali v 90. letech, pravděpodobně vám není pojem Pokémon úplně cizí. V následujících řádcích se dozvíte více o historii Pokémonů a podíváme se i na to, kde všude se japonský fenomén z dílny Nintendo postupně prosadil. Tak se pohodlně usaďte a zjistěte, kde jste mohli poprvé vidět Ashe Ketchuma a Pikachu.

Kdo jsou vlastně Pokémoni?

img

Pokémon je fiktivní inteligentní bytost vyskytující se v japonských videohrách, karetních hrách, filmech a seriálech. Pokémoni sice rozumí lidské řeči, ale nemluví. Obvykle mají různé superschopnosti, jako je např. chrlení ohně, stříkání vody či telepatie. Většina pokémonů má 3 vývojové stupně. Tyto roztomilé příšerky žijí volně do té doby, než je chytí tzv. trenér pokémonů do pokéballu. V tu chvíli zkrotnou a stanou se cvičenci svého pána.

img

Jak to celé začalo?

img

Fenomén jménem Pokémon se zrodil v roce 1996, kdy v Japonsku vychází na Game Boy hry Pocket Monsters Red a Green. Hrám se od začátku dařilo poměrně slušně, ale největší boom nastal ve chvíli, kdy vyšlo najevo, že se ve hře skrývá také mýtický Pokémon Mew. Ještě téhož roku vyšla také karetní hra Pokémon.

img

Ash a Pikachu poprvé na scéně

V roce 1997 se v Japonsku začal vysílat dnes již legendární animovaný seriál, jehož hlavní hrdinové jsou Ash Ketchum a jeho Pokémon Pikachu, který jako jeden z mála pokémonů nepřebývá v pokéballu. Už v roce 1998 Pokémoni dobývají svět. V USA vychází hry Pokémon Red a Blue a začíná se vysílat i seriál.

V ČR vychází hry na Game Boy v roce 1999, ta pravá první Pokémánie v ČR však nastává se začátkem vysílání seriálu na TV Nova v září 2000. V roce 1998 pak kina v Japonsku dobývá Pokémon: První film: Mewtwo vrací úder. U nás se však promítal až v roce 2001.

Pokémoni jako karetní hra i investice

img

Karetní hra Pokémon TCG vznikla už v roce 1996 a rychle si získala oblibu nejen u hráčů, ale i vášnivých sběratelů. Při hře se stáváte trenérem pokémonů a soupeříte proti soupeřovým pokémonům v aréně. Neustále vznikají nové karty dle vývoje dalších generací, ale nejcennější jsou právě původní prémiové karty, které už v obchodech nekoupíte.

img

Nejcennější karty se dnes prodávají v aukcích za několikanásobky své původní hodnoty. Nejdražší kartičku s Pikachu v hodnotě více než 5 milionů dolarů aktuálně vlastní Youtuber Logan Paul.

img

Další generace Pokémon míří na scénu

img

V první generaci her a seriálu jste se mohli seznámit celkem se 151 Pokémony. Nebyli by to ale Japonci, kdyby u tohoto počtu zůstalo. Ve druhé generaci s názvem Johto, která do Evropy přišla v roce 2001 jsme měli tu čest se seznámit s dalšími 100 pokémony ve hrách Pokémon Gold a Pokémon Silver. Po více než 25 letech nás letos čeká už 9. generace Paldea a celkový počet Pokémonů tak pravděpodobně vzroste na číslo blízké 1 000 Pokémonů.

Pokémoni propojení s realitou

V roce 2016 přichází největší Pokémánie od prvního uvedení Pokémon na trh. Způsobila ji mobilní hra Pokémon GO, která funguje na principu rozšířené reality. Mobilní aplikace propojuje s pomocí GPS a kamery herní prostředí a reálný svět. Původní záměr hry byl děti více rozpohybovat a ukázat jim, že jsou v jejich okolí místa, které stojí za to prozkoumat.

img

Fenomenální úspěch Pokémon GO však s sebou přinesl i naprosto šílené situace. Při hledání pokémonů jedna slečna našla lidské ostatky. Vývojáři také úplně nevychytali rozmístění pokémonů. Při jejich lovu na soukromém pozemku dokonce jednou došlo i na střelbu. Od té doby Niantic podnikl řadu kroků, aby těmto případům zabránil a hra se stále těší velké oblibě. My ji rozhodně doporučujeme alespoň vyzkoušet, ale pokud si Pokémon GO stáhnete, přistupujte k hraní se zdravým rozumem a s ohledem na soukromý majetek.


Vydáno: 2.9.2022 20:46 | 
Přečteno: 5518x | 
 | Hodnocení:

Sledujte nás také na sociálních sítích!

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.