×

Novinky

Pokémon GO

Anime Titulky

Poképedie

Web

Kategorie: Novinky, Pokémon GO

[KOMENTÁŘ] Pokémon GO - Dojmy z aplikace Campfire a proč ještě není pro všechny

[KOMENTÁŘ] Pokémon GO - Dojmy z aplikace Campfire a proč ještě není pro všechny

Pojďme si popovídat o aplikaci Niantic Campfire.

Titulní obrázek článku

Tento článek obsahuje mé dojmy a názory nasbírané za několik měsíců používání aplikace Campfire (do verze 2.1.0). Budu rád, když se v komentářích podělíte o ty vaše.

Aplikace Niantic Campfire je nová aplikace, která na první pohled může připomínat Discord, kterým se zcela jistě inspirovala. Kromě této komunikační části je zde ale také mapa gymů a raidů, které v nich zrovna probíhají. Jako Pokémaniak.cz jsme před časem založili v aplikaci komunity pro všechna krajská města ČR (více o nich zde) a od té doby jsme od vás dostali řadu názorů, které se shodují v jedné věci. Campfire v nich nedostává zrovna kladné hodnocení.

Těm, kteří do Campfire přístup ještě nemají, vadí, že je přístup omezený a je těžké se do něj dostat. Těm, kteří už ho používat mohou, vadí, že není dotažený. V tomto článku se zaměřím na silné i slabé stránky Campfire, na to, proč podle mě ještě není dostupný pro všechny, a jeho budoucí potenciál.

Silné stránky Niantic Campfire

Ať je tento článek také trochu pozitivní, tak začneme těmi silnými stránkami aplikace. Jeho zásadní výhodou je, že na rozdíl od všech ostatních sociálních sítí, map a aplikací, tato je oficiální přímo od Nianticu. Má díky tomu možnosti, které jiné produkty mít (bez porušování podmínek) nikdy nemohou. Mluvíme o propojením s Pokémon GO.

Mapa gymů, raidů, komunit a jejich setkání

Hráči vždy chtěli mapu gymů a PokéStopů, aby se mohli lépe domlouvat, plánovat svou trasu nebo i zkrátka vidět, jestli má smysl jít ven hrát. Existovalo jich spousta a v temných koutech internetu pořád existují, ale Niantic proti nim aktivně bojoval. Nyní nám přináší vlastní mapu gymů a raidů, což je i přes chybějící PokéStopy opravdu vítané. Navíc se na mapě zobrazují i jednotlivé komunity a jejich případná setkání, takže i v cizím městě můžete rychle navázat kontakt s místními hráči. Jsou tu i další funkce (pohlednice a signály), ale na detailní rozbor funkcí se podíváme v jiném článku někdy blíže vydání aplikace.

img

Už žádné friend kódy

Když si chcete přidat někoho v Pokémon GO do přátel, musíte ho aktuálně požádat o jeho kód (třeba u nás na fóru v tomto vlákně) a ten pak zkopírovat nebo přepsat, abyste poslali žádost o přátelství. Aplikace Campfire vám umožňuje poslat žádost o přátelství hráči, který je s vámi v jedné komunitě nebo chatovací místnosti u raidu, stiskem jednoho tlačítka.

Možnost komunikovat s přáteli

Aplikace řeší ještě jeden častý problém související s přáteli. Když dosáhnete momentu získání Ultra nebo Best Friend, je potřeba se domluvit na čase otevření dárku kvůli XP a Lucky Eggu. To ovšem znamená mít na hráče kontakt a taky vědět, odkud jste si hráče vlastně přidali. Ve chvíli, kdy byste oba měli Campfire, můžete si prostě napsat.

Slabé stránky Niantic Campfire

Kdyby zde tato část nemusela být, bylo by to určitě o hodně lepší, ale tak dobrá aplikace Campfire (alespoň zatím) není. Nemá smysl dělat rozdělení do více nadpisů, protože ta vada se dá shrnout jedním slovem: chat.

Aplikace se snaží nahradit Facebook Messanger, Discord, Telegram a všechny další komunikační sociální sítě, které by vás mohly napadnout. Chybí mu ale zatím velká řada funkcí, na které jsme zvyklí. Mezi ně patří například posílání gifů, videí a náhledy odkazů (např. z YouTube). Neexistuje ani systém emotikon a je tak možné používat pouze ty, které zná váš telefon. Hezká by byla určitě také možnost sdílet pozici gymu přímo do kanálu komunity. To je ale zatím možné pouze v osobním chatu.

img

Tyto nedostatky jsou určitě nepříjemné, ale možná ještě horší je, že funkce, které už v aplikace jsou, nejsou dotažené nebo jednoduše nefungují. V komunitě není možné změnit pořadí kanálů, některým hráčům nefungují zvuková upozornění na nové zprávy, a když po odeslání zprávy opustíte kanál příliš rychle, vypadá, že je v něm pro vás nová zpráva. Ještě před pár dny by na tento seznam patřil také fakt, že se nijak nezobrazovalo, že v komunitě je nová zpráva, ale šlo o chybu, kterou už Niantic opravil. Někdy se stále ještě stane, že zpráva psaná česky je označená ke kontrole a je potřeba na ni kliknout, aby se zobrazila, ale stává se to už méně často.

Proč aplikace ještě není pro všechny

Aplikace Niantic Campfire měla původně vyjít už někdy v polovině roku 2022. Je konec ledna 2023 a stále nic. Kde je problém? Oficiální zdůvodnění nemáme, ale ten důvod je naprosto jasný. V tomto stavu by zveřejnění aplikace bylo totální propadák. Jsou tu sice silné stránky, ale hlavní účel této aplikace je právě komunikace a v té jsou zatím její největší slabiny. Z tohoto pohledu je tedy vlastně dobře, že aplikace ještě není pro všechny, protože by tím mohlo dojít ke ztrátě velkého potenciálu.

Budoucí potenciál

Až Niantic opraví většinu problémů, které jsou výše zmíněné, a já opravdu věřím, že se to časem stane, mohl by být Niantic Campfire opravdu dobrý.

Komunity jsou dnes opravdu velice roztříštěné a dostat se na tu správnou sociální síť a dostat pozvánku může být dost složité. Věřím, že Campfire jednou bude mít sílu stáhnout komunity k sobě a tuto roztroušenost ukončit. Právě v tom by mohl být velice silný, protože ho bude moct využívat i ten, kdo si nechce zakládat Discord nebo Facebook. Kdo hraje Pokémon GO, má už rovnou i účet v Niantic Campfire.

Několikrát jsem zmínil, že věřím tomu, že Niantic něco opraví nebo dotáhne. S tím, jak funguje v Pokémon GO PvP, jak dopadl příchod Zorua nebo jak padaly Elite raidy, to může znít opravdu vtipně. Je tady ale jeden zásadní faktor, díky kterému by to tentokrát mohlo být o něco jiné. Campfire je aplikace, u které se nedá příliš počítat s tím, že by měla Nianticu vydělávat peníze. Tím spíš by člověk tak nějak očekával, že ji hlavně rychle dokončí a půjde dál, ale to se nestalo. Naopak, Niantic vpustil jen omezené množství hráčů, se kterými aplikaci testuje a reaguje na jejich zpětnou vazbu. To je velká a příjemná změna.

Budu moc rád, když mi napíšete, jaký je váš názor a jestli s tímto článkem souhlasíte.


Vydáno: 25.1.2023 21:57 | 
Přečteno: 2458x | 
Autor: koca2000
 | Hodnocení:

Další články týkající se Campfire:

Další články>

Sledujte nás také na sociálních sítích!

Komentáře rss

Přidat komentář >

icon , - odpovědět
avatar
U Campfire to píše po neúspešnej možnosti prihlásenia, že existuje i možnosť pozvania priateľom. Čo je na tom pravdy?
icon odpověděl(a)
koca2000
Ano, přístup do aplikace se dá momentálně získat tak, že vás pozve některý z přátel, kdo už přístup má. Každý má k dispozici 5 pozvánek.
icon odpověděl(a)
NobodyCZ
Jo, jde to přes pozvání. jenom Škoda že neznám nikoho z mého okolí kdo by byl na Campfire.