×

Novinky

Pokémon GO

Anime Titulky

Poképedie

Web

Kategorie: Novinky

Pokémaniak Speciál: Pokémon anime v Slovenské republice

Pokémaniak Speciál: Pokémon anime v Slovenské republice

Historie Pokémonů na Slovensku... úspěchy i kontroverze.

Televizní historie

Poprvé se Pokémon dostal na slovenské televizní obrazovky 3. února 2001. Tehdejší státní televize STV1 odvysílala v průběhu let 2001 a 2002 první 3 série Pokémonů se slovenským dabingem. Za vysílací práva na tyto 3 série prý zaplatila neuvěřitelných 9 milionů slovenských korun. Co se týče filmů, tak první čtyři filmy spolu s krátkými předfilmy byly vysílány v soukromé TV Markíza taky v letech 2001 a 2002. První film byl nadabován slovensky s názvem Pokémon: Prvý film - Najmocnejší Pokémon. Druhý film byl vysílán s názvem Pokémon 2: Sila jednotlivca. Třetí film byl nazván Pokémon 3 - Kliatba Unownov. Čtvrtý film vyšel v roce 2002 pod názvem Pokémon: Dobrodružstvo Pikaču.

Úvodní znělka z filmu Pokémon 3 - Kliatba Unownov

V roce 2005 vysílací práva odkoupila soukromá TV JOJ, ta odvysílala reprízu prvních 3 sérií a pak uvedla slovenskou premiéru 4. série. Všechny americké openingy v seriálu byly ponechány v původní podobě, nepřeložené, a to jak na STV, tak i na TV JOJ. TV Markíza však písničky ve filmech nechala přezpívat do slovenštiny. Po odvysílání 4. série Pokémonů na TV JOJ to bylo naposled, co se Pokémon objevil na slovenských obrazovkách. Situace se ale trošku zlepšila v posledních letech, podobně jako v Česku, tak i na Slovensku jsou Pokémoni dostupní na Netflixu a Amazon Prime Video s českým dabingem.

Pokémon na VHS a DVD

Stejně jako v Česku, i na Slovensku se Pokémon dočkal vydání na VHS. Na Slovensku byl vydán stejný počet VHS se stejnými epizodami a stejnou grafikou obalu VHS jako v Česku, samozřejmě s jedním rozdílem, že na Slovensku měli VHS slovenskou grafiku obalu a slovenský dabing z televize STV. V slovenské distribuci se v letech 2013 a 2014 objevily i české DVD 10-15 série a české DVD filmu Pokémon Navždy.

Kontroverze

Vysílání na Slovensku od samého počátku způsobovalo různé kontroverze. Po objevení se seriálu na STV se začali ozývat odborníci z oblasti medicíny, psychologie, teologie, atd., ale taky obyčejní lidé s názory, že seriál zobrazuje a toleruje násilí, a proto je pro děti nevhodný, ba dokonce škodlivý a požadovali stažení seriálu z televizních obrazovek.

Televizní a rozhlasové vysílání na Slovensku kontroluje Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR). Tento státní orgán udělil v červnu 2001 televizi STV pokutu 400 tisíc slovenských korun za skrytou reklamu v seriálu. Podle tehdejšího předsedy RVR Petra Kováče byla skrytá reklama v písničce, která odeznívala po každém dílu Pokémonů. Problematická byla hlavně část "Gotta catch'em all!" (Chyť je všechny!), což podle RVR znamenalo přímou výzvu na nákup produktů spjatých s Pokémony.

Ukázka dabingu z první série

Další rána pro STV přišla o pár měsíců později, v srpnu 2001. Snaha zdiskreditovat Pokémony povedla ž k tomu, že STV dostala za Pokémony další pokutu 500 tisíc slovenských korun za porušení paragrafu slovenského zákona o vysielaní a retransmisii o ochrane mladistvých, který mluví i o možném fyzickém, mravním a psychickém narušení vývinu nezletilých. Soudní znalci, lékaři a dětští psychologové se shodli, že seriál obsahuje potenciál ohrožení psychického a morálního vývinu nezletilých diváků, zejména ve věku od 5 do 12 let. U dětí ve věku od dvou do čtyř let by dlouhodobější sledování Pokémonů mohlo dokonce ohrozit jejich fyzický vývin a emocionální stav. STV se proti povinnosti zaplatit pokuty odvolala, soud však nakonec rozhodl, že obě pokuty zaplatit musí.

Sledovanost

I přes všechny kontroverze, které vysílání Pokémonů na Slovensku provázely, sledovanost seriálu byla vysoká. Průměrná sledovanost kanálu STV1 během vysílání seriálu Pokémon dosáhla v roce 2001 v cílové skupině 5 až 14 let 31,6 procenta. Některé epizody měli však sledovanost i mnohem vyšší.

Pokémánie

Zanedlouho poté, co se Pokémoni dostali na slovenské obrazovky, vypukla na Slovensku pokémánie. Děti začaly sbírat a vyměňovat nálepky, kartičky, figurky a jiné předměty s pokémoní tematikou. Vyšla například i slovenská verze knihy Oficiální pokémon příručka. Tato mánie také zapříčinila, že mnozí dospělí tvrdili, že seriál je pro děti škodlivý a tedy žádali, aby se vysílání zastavilo. Pokémánie trvala relativně dlouho, od roku 2001, kdy se seriál dostal na obrazovky, přibližně až do roku 2006 (pozn. autora: V té době jsem chodil do školky, resp. na 1. stupeň základní školy, takže tato mánie byla tehdy mou přímou součástí). V roce 2006 se Pokémoni navždy vytratili ze slovenských televizních obrazovek, to zapříčinilo i konec mánie.

Motto "Raketového týmu"

Comeback nastal v roce 2016, kdy vyšla hra Pokémon GO. Celý národ se znovu začal zajímat o Pokémony. Bohužel, tato nová pokémánie trvala jen pár měsíců, pak se vše vrátilo do normálu a dnes už si na Pokémony na Slovensku vzpomenou jen skalní fanoušci.

Slovenský konec

Dnes už můžeme jen spekulovat, proč Pokémony na Slovensku přestali vysílat. Pravdou je, že sledovanost reprízy a premiéry 4. série na TV JOJ v roce 2005 nedosahovala úspěchů jako sledovanost premiéry seriálu na STV v roce 2001. Navíc je taky možné, že žádná televize už prostě nechtěla zaplatit za vysílací práva miliony korun a pak navíc riskovat vznik dalších kontroverzí a problémů s RVR a další statisícové pokuty. Jedno je ale téměř stoprocentně jisté, na slovenské obrazovky se Pokémoni zřejmě už nikdy víc nevrátí.


Vydáno: 21.6.2020 21:21 | 
Přečteno: 2347x | 
Autor: patrik1177
 | Hodnocení:

Další články týkající se Pokémaniak Speciál:

Další články>

Sledujte nás také na sociálních sítích!

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.