×

Novinky

Pokémon GO

Anime Titulky

Poképedie

Web

Kategorie: Poké Ball (obecné téma)

Jak funguje Poké Ball?

Zde se budu snažit vysvětlit, jak Poké Ball vypadá, tedy jeho design a jak vlastně funguje.

Mechanismus Poké Ballu je stále zahalen tajemstvím a ve své historii se několikrát přizpůsoboval svým tvůrcům, ale základní mechanika je velmi jednoduchá a konstatní. Postup je pořád stejný, většina divokých Pokémonů musí být oslabena, aby Poké Ball mohl fungovat, ale někdy funguje hned. Poké Ball se na Pokémona hodí a pokud není nějak vychýlen z kurzu (ve hře nelze) trefí Pokémona a přemění ho na formu jisté energie, vtáhne jej a zavře. Pokémon ještě nějakou chvíli bojuje a snaží se dostat ven. Ve hře k tomu většinou má 4 pokusy (4 pohyby balónku) a pokud se mu to povede, vyskočí a je znovu převeden na hmotu. Poké Ball ve hře se zničí, v anime se může stále použít. Pokud neunikne, je chycen a automaticky vás poslouchá ve hře, v anime někdy ne. Třeba Primeape Ashe.
Poké Ball je chytře konstruován, aby se s ním dali Pokémoni lehce chytat, přenášet a trénovat. Je vyroben tak, aby Pokémon nemohl Poké Ball jen tak opustit. V anime to třeba dělal Mistiin Psyduck nebo Jessiin Wobbuffet, ale ve hře je to nemožné. Ve hře Pokémon vyše tehdy, pokud jste mu to poručili. V anime třeba stačilo, aby se Poké Ballu někdo dotkl. Prostředí Poké Ballu bylo navrženo tak, aby bylo atraktivní pro Pokémona uvnitř, instinktivně ho oslabovalo a drželo uvnitř při snaze Pokémona se vyléčit. Samotné léčení Poké Ball podporuje a ve hrách nemusí být Pokémon vyvolán a je vyléčen přímo v něm. Poké Ball byl navrhován také dle Luciana ze Sinnohské Elitní čyřky. Což vypovídá o tom, že Sinnoh a Lucian z Elitní čtyřky má velkou váhu na výrobě Poké Ballů a svět tak musel o Sinnohu vědět a jeho Pokémonech, ale v anime v Indigové lize se Oak a další tváří, jako kdyby existovalo Kanto a 150 Pokémonů. Neví se, jak Pokémon uvnitř vnímá čas, ale o zařízení se tvrdí, že bylo navrženo tak, aby bylo přátelské pro Pokémona a umožňovalo mu maximální pohodlí, Tyto faktory mají zamezit snahám Pokémona uniknout. Jistě si vzpomínáte na Bugsyho (trenér hmyzích Pokémonů a stadionu Azalkového města v Johtu). V manze totiž Bugsy odkazuje na svojí síť, ve které je údajně Poké Ball a podle Kurta snadno a čistě chytí a uloží Pokémona.
Poké Ball má 2 formy velikosti. Dá se říct, že jedna forma je forma baseballového míčku a druhá pinpongového. Ve hře se těmto formám můžeme jen domnívat, ale v anime to tak funguje. Mezi těmito formami se přepíná středovým tlačítkem. Ve velké formě je připraven k boji a tréninku, v malé slouží k lepšímu přenášení, ale i tak mnohdy v anime bylo vidět, jak trenéři mají v batohu Poké Bally v normální velikosti.
Jak už bylo řečeno, design a styl Poké Ballu byl několikrát měně a přizpůsobován za účelem tvorby nových Poké Ballů. Ve hře vlastně i Snorlaxe, Onixe či Golema velmi těžké a velké Pokémony můžete skladovat v obyčejném Poké Ballu. I v anime můžeme sledovat, že Garry má Golema v Poké Ballu, či Brock Onixe atd. V EP339 Gulpin It Down můžeme sledovat, jak je složité chytit velké a těžké Pokémony do obyčejného Poké Ballu. V EP378 pak můžeme sledovat, že se tyto problémy v dřívějších pokémoních dobách trenéři snažili překonat tím, že měli Poké Bally z kamene a mnohem větší. Jiné civilizace, pokud si vzpomínáte na epizodu z Indigové ligy na Gengara a Alakazama a obřího Jigglypuffa, měli Poké Bally, které připomínaly temné zařízení nebo nadpozemskou urnu, byly malé, ale Pokémoni obrovští. V moderní době se dají použít nové speciální Poké Bally jako například Heavy Ball.
Vypuštění Pokémona z balónku ve hře i v anime je doprovázeno zvukovým efektem samotného přístroje a hlasem Pokémona. Z Poké Ballu vychází velké světlo, které mění energii Pokémona na hmotu. Toto světlo se liší na druhu Poké Ballu, ale v anime je většinou bílé. Ve hře se Pokémon do balónku vrací snadno. V anime musí namířit ball na Pokémona a musí na něj směřovat středové tlačítko, z něho vylítně červený paprsek, který opět Pokémona přemění na energii. Když trefí člověka, je ochromen. Má určitý dosah a Pokémona může minout. Pokud trenér Pokémona vypouští z Poké Ballu se smyslem ho nechat jít a opustit ho, Pokémon modře září. To se může sledovat v anime u Paula, když vypouští svého Chimchara.
Jak jsem už psal, Poké Ball se může rozbít v anime a pokud není opraven, nemůže být Pokémon vrácen do balónku a nebo naopak vyslán do boje. Většinou je opravují v pokémonském středisku. V anime se to stalo Ashovi, v manga Redovi, který nemohl vyslat na Giovanniho Venosaura a Gyaradose.
Jak jsem psal, Pokémoni mohou v anime svévolně opustit Poké Ball, někteří to tak dělali, ale třeba v EP031 Dig Those Diglett nechtěli ven a po vyslání ven se objevilo bílé světlo které se hned proměnilo na červené. To samozřejmě ve hře nejde, ale ve hře i v anime může být Pokémon donucen v zápase k vrácení se do Poké Ballu. Slouží k tomu například útok Roar a můžeme ho sledovat v mnoha epizodách, třeba v Johtu se tak snažili chytat Suicuna a Enteie, ale Pokémoni se pak vrátili do Poké Ballu. V anime také můžeme sledovat, že trenér mnohdy neřekne jen: "Bulbasaure, volím si tebe!" jako ve hře, ale řekne rovnou útok. Pokémoni teda slyší v anime příkazy.
Poké Ball může komunikovat s pokédexem. Pokédex aktivně sleduje váš stav a pokud máte 6 Pokémonů u sebe, další jde do speciální systému (k profesoru Oakovi nebo jiným) do počítače. Ve hře se to jmenuje Pokémon Storage System. V anime toto můžeme sledovat v EP468 When Pokémon Worlds Collide (Diamant a Perla), ale když jsem sledoval seriál, v Johtu jsem párkrát napočítal u Ashe 7 Pokémonů. Už jsem psal, že Poké Ball ve hře cizího Pokémona trenéra nechytne, protože ho trenér blokuje. Údajně by mněl Pokémona jen omráčit. V anime můžeme sledovat, jak se balónek od Pokémona odrazí a nic se neděje, ale v EP073 Zlý až na kost to vypadalo zajímavě a pokus Jessie na Dodua musel blokovat Marowak.
Poké Ball je zvláštní přístroj, který má svůj zdroj energie. Respektive v anime po výpadku energie města stále funguje. Ve hře i v anime lze na Poké Ball použít zvláštní itemy, které pak zlepšují efekt vypouštění Pokémona. K tomu se na webu ještě dostaneme.


Vydáno: 12.3.2014 21:03 | 
Přečteno: 3811x | 
Autor: Saruwkaz

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.