×

Novinky

Pokémon GO

Anime Titulky

Poképedie

Web

Kategorie: Zajímavosti staré

Syndrom jménem Lavender Town

Syndrom jménem Lavender TownMožná jste o tom už někdy zaslechli, možná také ne, ale o této urban legendě se ještě stále mluví a není stále úplně jasno. Co se skrývá za údajnými hrůznými účinky melodie na pozadí Lavender Town v první japonské verzi hry Pokémon Red?

Tato urban legenda stále koluje internetem a šíří se tak i mnohé dohady. Je to pravda a nebo to není pravda? Abych ovšem přešel k věci. V roce 1996 Nintendo vydalo první Pokémoní hry, jimiž byly samozřejmě, všem zasvěceným jistě dobře známé, verze Red, Green a Blue pro Gameboy color. A zde také začalo šíření možných fám ohledně melodie, která hraje na pozadí Lavender Town.

Zkrátka, povídá se, že děti, či obecně lidé mladšího a prepubescentního věku, se po příchodu do této lokace začalo potýkat kvůli melodii s velkými bolestmi hlavy směřujícícmi až ke krvácení z nosu a z uší, ale taky úzkostnými stavy, které v mnohých případech vyústily v sebevraždu (oběšení, skok z okna...). Ano, zní to hrůzně, ale údajně právě hudba hrající na pozadí Lavender Town způsobovala tyto potíže kvůli nízkofrekvenčním zvukům, které právě jedinci mladšího věku měli schopnost slyšet. A vše se tak dělo jen majitelům první verze Red (té Japonské). Po těchto událostech prý taktéž došlo ihned ke stažení produktu a tato závadná hudba byla nahrazena stejnou, ovšem upravenou na nižší frekvenci a od té doby už k žádnému podobnému incidentu se sebevraždami či vůbec bolestí hlavy nedošlo.

Zní to celé dost šíleně, ale je to vůbec pravda? Sám jsem chvíli pátral po internetu a co jsem zjistil, jako každá jiná urban legenda, není to úplně jasné. Proto se to vyrovnává třeba podobné legendě ohledně arcade hry zvané Polybius, která za své údajné existence způsobovala hráčům halucinace a noční můry (kdy se jednalo ale o obrazový efekt, nikoliv zvukový). Ale na druhou stranu, jelikož tady je existence všech dostupných i zdánlivě nedostupných verzí cartridge jasná, lze se pustit do větších spekulací.

Ohledně hudby jako takové se tedy šíří různé zvěsti. Jedno z nejzajímavějších zkoumání údajně po rozboru původní závadné melodie objevilo šokující věc. Na amplitudě se totiž po chvíli ukázal obrázek ducha (kterého můžeme vidět i v samotné hře) a po další chvíli obrázky Unownů tvořící dohromady jasný text - "Leave now" - čili v překladu "Ihned odejděte". Nejen, že až do roku '99 nebyla existence samotného Pokémona Unowna nijak potvrzena (2. generace ještě světem nekolovala), ale více je tedy zarážející ten hrůzu nahánějící text. Jenže, ten samý text se vyskytuje i ve hře. Přesněji, to samé říká i duch Marowaka, kterého potkáte v předposledním patře Lavender Tower. Je tedy možné, že by to bylo od tvůrců záměrně? Tento jev byl nazván "missing frequencies", neboli "chybějící frekvence".

Níže se můžete podívat na video, kde vše uvidíte i uslyšíte a k tomu všemu je připojen vcelku zajímavý příběh, který sepsal sám autor videa a popisuje tam, jak přišel o život jeho kamarád právě kvůli této melodii. Kdo ví, zda je to fakt pravda, co tam docela podrobně v několika odstavcích popsal (jedna věc si tam trochu odporuje), ale je to na druhou stranu docela zajímavé.

Aktualizace: Bohužel, výše uvedné video bylo odstraněno.

 

Další zkoumání, nebo spíše fáma, je fakt, že samotný tvůrce Pokémonů, Satoshi Tajiri, který se samozřejmě na tvorbě hry podílel, neměl červenou barvu jako takovou rád (mluví se o tom, že kvůli nějaké šikaně za svých školních let, kterou si sám prožíval) a k tomu všemu se chtěl pomstít těm, kteří si kupovali Red verzi namísto té Green (jasné, že Red mělo a má stále větší popularitu). Na druhou stranu, proč by to dělal? Tato fáma je proto jen takovou divností navíc. Ale opět, kdo ví, zda to je či není pravda. Nintendo mohlo na svoji ochranu zamést pod koberec leccos.

Okolo této záhady je mnoho otázek a opravdu se neví, zda to je či není fake, protože každá strana, jako obvykle, tvrdí něco jiného. I dnes si ti, kteří si sami poslech původní melodie okusili, vesměs stěžují na bolest hlavy a nejeden člověk mluvil i o krvácení z nosu. Nicméně oproti nim je velká škála těch, kterým se ani po poslechnutí vůbec nic nestalo. Inu, můžete si to vyzkoušet sami. Melodie je sama o sobě dosti pro uši nepříjemná a vůbec, nemluvě o tom, že si svůj trochu děsivější charakter řádně zachovává. Níže máte tedy nechvalně známou originálku z japonské Red verze.

 

Na závěr bych chtěl říct, že ačkoliv je to nejasné, nějaké záznamy o masovějších sebevraždách z onoho roku nejsou, což jen vypovídá o tom, že se bude možná jednat fakt jen o další z mnoha urban legend, které mají akorát za úkol udělat jednoho paranoidním a donutit ho nakonec uvěřit (hrajte pak ještě někdy Red, že ano). Případy, jako je třeba ten nechvalně známý vycházející z 35. dílu 1. řady s názvem "Robotí voják Porygon", který způsobil díky blikajícímu efektu hromadné epilepsie a seriál tak byl na několik měsíců zcela pozastaven, to je teprve něco, o čem se opravdu mluvilo a co je potvrzeno. Případ zvaný "Lavender Town syndrome" proto dál zůstává obestřen záhadností, okolo které se šíří mnoho kontroverze a nejasností, které se dozajista jen tak nevyjasní.

A na úplný závěr přikládám ještě jedno video, ve kterém je taktéž melodie z Lavender Town, ale tentokrát z bety Green verze. To je teprve něco přímo jako stvořené na bolest hlavy. ;)


Vydáno: 30.1.2014 5:51 | 
Přečteno: 20402x | 
Autor: Ryuuhei

Komentáře rss

Přidat komentář >

, .. odpovědět
avatar
Docela jsem bojim 7
, .. odpovědět
avatar
Docela mne ta hudba i děsí a uši mně z ní bolej 7 7
icon , - odpovědět
AshKetchum
ta hudba trošku trme uši
icon , - odpovědět
Meowth159258
V únoru jsem to poslouchal ale žádná bolest hlavy ani krev z nosu a s uši vůbec.jenom mě něco štipalo do hrudníku jako by mě tam někdo píchal špandlíkem do srdci a od té doby jsem to neposlouchal uplynulo 4 měsíce a my bylo dobře a měl jsem 13 zná tě to máte narozeniny a hrál jsem Pokémon red a byl jsem u lavenduloveho města myslel jsem že my bude zase štipat u srdce ale nic tak jsem si řekl že bych mohl hrát Pokémon red na dále ale poslouchejte tu melodiji je to divní pocit když ti něco píchá do hrudníku 7
, Hudba odpovědět
avatar
Je pravda je to zvláštní tohle slyšet a pouštět si to pořád ale jsem asi divný protože potom si pustím Lordy nebo Slipknoty a jsem v pohodě jediné co vždy když to začne tak si připadám jak kdyby mi nohou něco prošlo nevím proč jestli je to tím že moje membrány jsou spojené nebo to že jsem Indigové dítě nwm ale je to zajímavý. Jde se hledat :D
, - odpovědět
avatar
Poslouchám to zatím 6 minut... zatím nic..no uvidíme co se stane :DD
icon , Hudba odpovědět
Snajpy
Ja se to bojim pustit, už když sem to četl tak sem se bál 7
icon odpověděl(a)
Phanto
Já si to pustil a je to jenom nepříjemný. Nic se mi nestalo :-)
icon odpověděl(a)
Snajpy
nojo ale ja sem strasnej straspytel :D
icon odpověděl(a)
Ryuuhei
Není se čeho bát. Ta písnička je vcelku strašidelná a sám jsem z ní měl během studia onoho syndromu mrazení, zvlášť v noci, ale neměla by mít žádný efekt. Pokud si to člověk vyloženě nevsugeruje.
icon , O bože odpovědět
avatar
Už u tý Red verze mi bylo úzko a bolest hlavy byla na místě, ale u tý green mě začalo píchat v hrudníku, úzkosti se zvýšily a je mi celkově divně 9 9 9 9 9
, Divna Skladba (Green) odpovědět
avatar
Trochu mne boli hlava , nekdy se mrknu ocima a mam divnej pocit oci jako by mne meli vyskakat z hlavy
, Radši pouštět nebudu odpovědět
avatar
Já když tak čtu ty vaše zkušenosti, raději rychle pryč, než se začnu prát s pokušením to pustit. Já jsem křehký člověk a jestli mi bude stejně zle, jako tenkrát, když jsem experimentovala s kapelou Gorgoroth, tak to bude děs. Ne, nebolela mě hlava. Ale měla jsem takový strach z neznámého, že jsem tři dny nemohla usnout.

Strana:  1 2 3   další »